Dostosowanie stron do urządzeń mobilnych


Google – jedna z najpopularniejszych oraz największych firm internetowych na całym świecie, wprowadza nowe algorytmy, które przyczynią się do znaczących zmian w naturalnym pozycjonowaniu witryn.

Smartfony już od jakiegoś czasu stały się nieodłącznym elementem naszego życia. Google chcąc ułatwić wyszukiwanie na urządzeniach przenośnych 21 kwietnia 2015 roku ogłosił, że przestaje wspierać strony, które nie są dostosowane do przeglądania na urządzeniach mobilnych. Jest to ukłon w stronę internautów korzystających właśnie ze smartfonów i tabletów.

Zgodnie z nowymi standardami pozycjonowania jakie wprowadziło Google dostosowanie stron do urządzeń mobilnych będzie jednym z kluczowych czynników jaki będzie miał znaczący wpływ na ranking Twojej strony w internecie oraz jej pozycję w wyszukiwarce Google. Dla firm znaczy to, że coraz trudniej będzie do ich stron dotrzeć potencjalnemu klientowi jeżeli firma
nie ma swojej strony dostosowanej do nowych wymogów Google.

Statystyki informują, że w bieżącym roku tj. 2015r blisko 60% Polaków będzie użytkownikami smartfonów bądź tabletów. W dzisiejszych czasach nie używa się ich tylko do gier czy zabaw ale przede wszystkich do pozyskiwaniu istotnych i potrzebnych informacji. Około 90% użytkowników smartfonów szuka informacji o lokalnych usługach i produktach właśnie na nich. Jest to istotny kanał pozyskiwania nowych klientów, który firmy powinny poważnie potraktować.

Do tej pory pozycję strony w wyszukiwarce weryfikowały takie czynniki jak:

– unikatowość treści
– poprawność metatagów i nagłówków
– linkowanie
– szybkość wczytywania się strony

Od 21 kwietnia na ranking wyników wyszukiwania bezpośredni wpływ będzie miało to czy strona jest responsywna bądź czy posiada alternatywną wersję mobilną.

Google w szczególności zwróci uwagę czy:

– strona nie korzysta z oprogramowania rzadko obsługiwanego przez urządzenia mobilne
– tekst na stronie jest wystarczająco czytelny bez konieczności powiększania
– rozmiar treści pozwala na swobodne przeglądanie strony bez potrzeby jej przewijania i powiększania
– linki są w odpowiedniej odległości od siebie, tak że klikniecie właściwego nie przysparza trudności

Jeśli Twoja strona nie jest responsywna masz dwie możliwości. Możesz przebudować stronę na responywną, ale pamiętaj nie zawsze jest to możliwe, bądź stworzyć całkiem nową stronę dostosowaną do urządzeń mobilnych.

Sprawdź czy Twoja strona jest dostosowana do urządzeń mobilnych!
Kliknij aby się dowiedzieć https://www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly/