Firmowa strona internetowa i korzyści z jej posiadania


Strony internetowe są dziś czymś więcej niż firmową wizytówką i spełniają rolę nie tylko informacyjną. Choć jeszcze kilka czy dziesięć lat temu projektowanie stron internetowych skierowane było przede wszystkim do przedsiębiorców działających w sieci, to dziś tę formę warto polecić również tradycyjnym podmiotom.

Warunkiem powodzenia jest stworzenie profesjonalnego wizerunku – spójnego i wzbudzającego zaufanie zarówno u potencjalnych klientów, jak i kontrahentów biznesowych. Warunkiem niezwykle istotnym, lecz niewystarczającym. Przemyślana kreacja wizerunku za pomocą strony internetowej pozwala na dotarcie do nowych klientów oraz do utrzymania pozytywnych relacji z już zdobytymi.

Strony internetowe wraz z zapleczem mogą przejąć formę nowoczesnej poczty pantoflowej – tradycyjne działania marketingowe mogą być niewystarczające. Widoczność w Internecie zależna jest od zawartości (merytoryczne i unikatowe treści), pozycjonowania i stałego śledzenia działań konkurencji. Co ważne, powielanie w sposób inteligentny wartościowych pomysłów konkurencji może być równie skuteczne jak indywidualizm. Fachowcy z rzetelnej agencji interaktywnej po przeprowadzonej analizie wyjdą znacznie ponad tworzenie stron internetowych.

W zabieganej codzienności i notorycznym braku czasu istotne znaczenie ma prostota. Intuicyjne wyszukiwanie informacji o produktach czy usługach w czasach, kiedy cena nie jest głównym wyróżnikiem, ma niebagatelną moc. Informacje o firmie, ofercie oraz pozostała część merytoryczna strony powinna być napisana interesującym językiem. Niedopuszczalna jest bylejakość, czyli błędy ortograficzne, brak polskich znaków etc. Istotne znaczenie ma również dobór czcionki, oprawa graficzna oraz projektowanie stron internetowych dostosowanych do urządzeń mobilnych z myślą o użytkownikach smartfonów i tabletów.

Kontakt z klientem to nie tylko podany numer telefony czy adres e-mail. W widocznym miejscu powinien też znaleźć się formularz kontaktowy. W e-handlu duże znaczenie ma odpowiednio przygotowana strona z najczęściej zadawanymi pytaniami oraz odpowiedziami (FAQ). Przydatny będzie także newsletter. Dodatkowe atuty, jakie docenią konsumenci przywiązani do tradycji, to dokładny adres firmy z mapką i informacją o dojeździe. Tworzenie stron internetowych na wysokim poziomie to zadanie dla profesjonalistów. Samodzielne próby za pomocą choćby bezpłatnych szablonów to rozwiązanie polecane co najwyżej dla początkujących blogerów.

Strony internetowe projektowane przez profesjonalistów to jednak zbyt mało. To solidna podstawa, od której należy rozpocząć. Dla przedsiębiorców chcących zwiększyć świadomość marki, zalecane jest także stosowanie tradycyjnych środków promocji jak np. różnorodne gadżety reklamowe, kalendarze firmowe, a także odpowiednie oznaczenie firmowej floty. Dopiero całość przełoży się na stały wzrost przypływu klientów, oczywiście pod warunkiem solidnej ofert oraz przemyślanej strategii cenowej.